s/y HILJA

Jõgi voolab tagurpidi

Avaleht > Blogi

Jälle lüüsis, Brunsbüttel’is suunaga Elbe jõele
Esmaspäev, 10.oktoober 2022, Saksa kell 20:30 (18:30 UTC), Cuxhaven, sõidetud 760 nm (Brunsbüttel’ist 18 nm).
Pildil paistab Hilja taga Hollandi lipuga purjekas Skyfall.
Rääkisime kai peal kipperiga paar sõna juttu – ta oli huvitatud õhtul Cuxhaven’isse sõidust, aga ilm polevat parim. Tõepoolest, hetkel kui tõus oli keeranud mõõnaks, hakkas tibutama ja taevas oli vesihall.
Mul olid lüüsivahi käest juba juhtnöörid läbi saamiseks käes ja seda kuuldes tuli ka hollandlane kaasa.
Miks ma seda kirjutan?
Kui ma poleks teadnud, et ta Cuxhaven’isse läheb, siis oleks mul hiljem olnud väga raske oma plaane käigu pealt muuta.
Niisiis oli jõgi peale lõunat hakanud voolama maalt mere poole. See on ikka vinge tunne kui “jalgealune” kihutab 3-4 sõlme õiges suunas 🙂. Veidi nigel oli, et vihma sadas ja tõusis ka tuul. Stabiilselt 10-12 m/s, maksimum 15. Samas ei saa ju seda kaduma ka lasta. Nii kui kurss muutus selliseks, et vastutuul lubas purje kasutada, lasin pool fokast masinale lisaks purjekat vedama. Kiirus kõikus 8-9 sõlme vahel (rekord 10,5 vastutuules 😉!)
Et jõuda merele, oli jäänud veel paar tundi purjetamist. Selle aja peale keeraks mõõn jälle tõusuks ja vesi hakkab jõkke tagasi voolama. Seega mulle vastu. Saanud tunda kui võimas see on, polnud mul vähimatki isu loodusega rammu katsuda.
Ma ei oleks piisavalt kaugele jõudnud, tuul pidi alles enne hommikut rahunema, riided olid märjaks saanud (see oli kõige väiksem mure, neid on mul veel kaasas), öö oli…
Otsustasin, et magan Cuxhaven’is mõned tunnid ja järgmise mõõnaga jätkan edasi liikumist.
Ma ei olnud mingisugust eeltööd teinud siinsete sadamate kohta – kus purjekate kaid on…
Tulles alguse juurde tagasi. Nüüd hakkasin jälgima Skyfall’i. Nägin plotter’ilt, et ta tegi sadamasuu ees kummalise manöövri, kuigi purjeid tal heisatud polnud.
Jõudsin sadama lähedale ja otsustasin veidi eemal “imiteerida” sadamasse sisenemist. See oli hea plaan. Sain “pildi ette” missuguse manöövriga saavutada kihutavas jões õige suund sadamasuust sisse.
See oli sõna otses mõttes täiskäiguga külg ees!!! Uskumatu – sellist kogemust ei osanud isegi ette oodata! Oma vaimustust ei suuda ma siin niikuinii sõnadesse panna, selle peab ise läbi tegema.
Sadamas ütlesin Skyfalli kipperile edasi tänusõnad, sest kui ma poleks teadnud, et tema sellega hakkama sai, siis ma poleks julgenud sedasi sisse sõita.

Viimased postitused

Saa teavitusi, kui Hilja postitab